Skip to content

Nowy kapitalizm, to zielony kapitalizm – Cornel Ban [relacja z wystąpienia]

„Od 2021 r. poziom inwestycji w zieloną transformację wzrósł czterokrotnie. To wciąż jednak za mało. Luka wynosi 3 bln dolarów” – mówił Cornel Bon, Associate Professor of Copenhagen Business School, w wystąpieniu podczas Konferencji Biznes-Polska-Świat.

Cornel Ban, Associate Professor, Copenhagen Business School

„Polska jest ciekawym przykładem i jednym z najbardziej obiecujących krajów, jeśli chodzi o produkcję zielonego wodoru” – mówił Cornel Ban, Associate Professor of Copenhagen Business School, podczas wystąpienia „The future of green investment. Jak zielona transformacja zmieni biznes? Najważniejsze trendy w 2024 r.”, które odbywało się w ramach Konferencji Biznes-Polska-Świat.

Cornel Ban przypomniał, że od 2021 r. poziom inwestycji w zieloną transformację wzrósł czterokrotnie. – Inwestycje nabrały tempa po pandemii. Pandemia spowodowała, że pojawiło się dużo programów pomocowych, wiele środków przeznaczono na zieloną transformację. Z jednej strony to dużo, z drugiej nadal mało. Luka wynosi 3 bln dolarów – zauważył Cornel Ban.

 

Przypomniał, że dzisiaj od inwestycji w zieloną transformację nie ma odwrotu. – Niektóre firmy, szczególnie z sektora finansowego, mówią, że nowy kapitalizm, to zielony kapitalizm. Mamy do czynienia z zielonym liberalizmem. Potrzebne są zachęty dla rynku, by można było przejść transformację – mówił ekspert. Wszystko po to, by zwiększyć udział sektora prywatnego.

Jako przykład podał Chiny. – Prawdziwym pionierem są Chiny, jeśli chodzi o wydatki na zachęty dla firm. Bank Chin płaci instytucjom finansowym za to, że podejmują wyższe ryzyko, kiedy inwestują w zielone rozwiązania. Dlaczego finansowanie jest tak istotne? W Europie banki mogą zachowywać się jak fundusze venture capital – zwrócił uwagę.

 

Register Here to Attend

Fill in the form, or, if you prefer, Send Us An Email