Skip to content

Musimy pilnować ludzkiej twarzy technologii. Wystąpienie Amnah Ajmal [relacja]

„Technologia może zmieniać świat na lepsze, może być czymś dobrym dla ludzi, ale są takie zakamarki świata technologii, które wywołują niepokój. Ludzie mówią, że technologia jest odczłowieczona” – mówiła podczas wystąpienia odbywającego się w ramach Konferencji Biznes-Polska-Świat Amnah Ajmal, Executive Vice President, Market Development, Eastern Europe, Middle East and Africa, Mastercard.

Amnah Ajmal, Executive Vice President, Market Development, Eastern Europe, Middle East and Africa, Mastercard.

Technologia sprawia, że rzeczy, które dotychczas nie były możliwe, stają się możliwe – mówiła podczas wystąpienia „Inteligencja może sztuczna, ale przewaga realna. Czy finanse i cała gospodarka będą AI driven?”, odbywającego się podczas Konferencji Biznes-Polska-Świat, Amnah Ajmal, Executive Vice President, Market Development, Eastern Europe, Middle East and Africa, Mastercard. Jako przykład podała świat finansów, gdzie innowacje zaskakują na każdym kroku, oraz opiekę zdrowotną.

– Technologia może zmieniać świat na lepsze, może być czymś dobrym dla ludzi, ale są takie zakamarki świata technologii, które wywołują niepokój. Ludzie mówią, że technologia jest odczłowieczona. Musimy sprawić, żeby zawierała element ludzki – podkreślała Amnah Ajmal.

Sztuczna inteligencja najważniejszym trendem

Wśród najważniejszych obecnie trendów wymieniła sztuczną inteligencję. – Technologia sztucznej inteligencji zredefiniuje każdą możliwą branżę w sposób, jaki nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.  Ale modele uczenia maszynowego korzystają z danych, na podstawie których my, ludzie, podejmujemy decyzje. Musimy bardzo zadbać o włączenie elementów równości, sprawiedliwości do algorytmów – zwracała uwagę ekspertka.

Przyznała, że sztuczna inteligencja przynosi ogromne korzyści, ale, jak dodała, musimy podjąć wspólną odpowiedzialność, aby w miarę jej rozpowszechnienia nie rozwiały się pewnego rodzaju uprzedzenia: społeczne i antyspołeczne. – Technologia może powodować zanik relacji społecznych – wymieniała. Wśród zagrożeń podała także brak prywatności, jeśli chodzi o dzieci oraz hejt. – Technologia jest ekscytująca, pozwala dać grupom społecznym, które dotąd nie miały możliwości, na korzystanie z usług np. finansowych. Technologia odgrywa wielką rolę w życiu. Ale musimy jednak pilnować ludzkiej twarzy technologii – mówiła ekspertka.

Register Here to Attend

Fill in the form, or, if you prefer, Send Us An Email