Skip to content

Biznes na globalnej szachownicy w epoce turbulencji. Wystąpienie Wayne’a Gordona [RELACJA]

„W 2024 r. oczekujemy spowolnienia. Większość tego spowolnienia będzie dotyczyła państw rozwiniętych” – mówił Wayne Gordon, Managing Director& Regional Chief Investment Officer, Global Weath Managment, UBS Singapure, podczas wystąpienia w trakcie Konferencji Biznes-Polska-Świat.

Stany Zjednoczone, pomimo wielu turbulencji, także geopolitycznych, zaliczą mijający rok do udanych. – Myślę, że to, co w 2023 r. zaskoczyło wszystkich, to siła amerykańskiej gospodarki. Dlatego, że wzrost PKB w Stanach przez cały czas zadziwia na plus, jest silny popyt gospodarczy, pomimo wysokich stóp procentowych – mówił Wade Gordon, Managing Director& Regional Chief Investment Officer, Global Weath Managment, UBS Singapure, podczas wystąpienia „Biznes na globalnej szachownicy w epoce turbulencji (USA-Chiny)”, odbywającego się w trakcie Konferencji Biznes-Polska-Świat.

Przypomniał, że konsumenci w Stanach Zjednoczonych nie odczuli istotnie wzrostu stóp procentowych. – Wysokie stopy procentowe są najbardziej odczuwalne w oprocentowaniu kredytów hipotecznych, ale ponieważ amerykańscy konsumenci mają często kredyty na stałych stopach, które wcześniej były zawierane w umowach, to nie ucierpieli tak bardzo, jak wszyscy się spodziewali – mówił Wade Gordon. Dodał, że zarówno wzrost gospodarczy, jak i zyski uzyskiwane na giełdzie, pozytywnie zaskoczyły rynek.  

Przyznał jednak, że na świecie nadchodzi spowolnienie. – Światowy wzrost gospodarczy zacznie spowalniać. Większość tego spowolnienia będzie dotyczyła państwo rozwiniętych – mówił. Spowolnienie dotknie także Stany Zjednoczone. – Będzie spowodowane kilkoma czynnikami: spowolni popyt na usługi konsumenckie, rynek pracy będzie stawał się trudniejszy. Konsumenci staną się oszczędni, a to będzie ograniczało konsumpcję – mówił. Stwierdził jednak, że Stany Zjednoczone przejdą przez spowolnienie łagodnie. – Nie widzimy na horyzoncie recesji, nie tym razem – stwierdził Wade Gordon.

Czas na spadek stóp procentowych

Nieco inaczej będzie w Europie. – Europa cały czas będzie odczuwała spowolnienie. A to oznacza, że Europejski Bank Centralny będzie musiał szybciej ciąć stopy procentowe niż FED. W pierwszej połowie 2024 r. sytuacja w gospodarce europejskiej będzie trudna – przyznał ekspert.

Stopy procentowe będą obniżane również w Azji. – Chiny miały za sobą trudny rok. Spodziewamy się, że polityka rządu będzie musiała być łagodna i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców – mówił Wade Gordon.

Czas na inwestycje

Ekspert zwrócił uwagę, że wraz ze spadkiem stóp procentowych, spadnie też oprocentowanie lokat. – Wszyscy cieszą się, że lokaty i depozyty mają wyższe oprocentowanie, ale w kolejnym roku oprocentowanie będzie spadać i to dosyć szybko. Nie warto trzymać gotówki, warto myśleć o tym, jak pieniądze mogą zacząć pracować – mówił.

Radził jednak, by unikać obszarów wysokiego ryzyka. – Trzymajmy się wysokiej jakości akcji. Co to znaczy akcje wysokiej jakości? To te akcje, które mają najwyższy zwrot z kapitału. Wybierajmy spółki, które mają mocne bilanse – radził.

Co będzie kształtować naszą najbliższą dekadę? – Ludność się starzeje, więc sektor opieki zdrowotnej będzie dawał wiele szans. Digitalizacja – kiedyś rewolucją było pojawienie się smartfonów, teraz to jest sztuczna inteligencja. Dalej – dekarbonizacja. Do 2050 r. mamy cały szereg celów z tym związanych. Rządy będą inwestować w magazynowanie energii – podkreślał Wayne Gordon.

Register Here to Attend

Fill in the form, or, if you prefer, Send Us An Email